Факти за пастьоризираното прясно мляко
Пътят от здравословното прясно мляко до млечните продукти, източник на алергени и канцерогени, започва с модерното хранене на кравите за целите на масовото производство. Свободното пасене на трева се замества с храненето на животните в затворени пространства с непривична за тях храна – най-често на соева или царевична основа.
Съвременните методи за развъждане водят до прекомерното разрастване на хипофизната жлеза на кравата, за да произвежда три пъти по-голямо количество мляко, отколкото обикновената „старомодна” крава.
Съвсем естествено, отглеждани по такъв неестествен и насилствен начин, животните не могат да останат здрави, ако не им бъдат давани антибиотици.
Полученото от тях мляко се подлага на пастьоризация – процес, при който млякото се загрява до 71-72 градуса за кратко време с цел да се унищожат патогенните организми в него. В процеса на пастьоризация всички ценни ензими в млякото биват разрушени (лактазата, нужна за усвояването на лактозата; галактазата - за усвояването на галактозата; фосфатазата, необходима за усвояването на калция).
Буквално още десетки други безценни ензими се унищожават при пастьоризирането на млякото, което го прави трудно за смилане. Човешкият панкреас невинаги е в състояние на произвежда тези липсващи ензими и пренапрежението, което пастьоризираните млечни продукти му причиняват, често води до редица заболявания.
Мазнината на пастьоризираното мляко често е хомогенизирана, което я прави склонна към гранясване. Понякога дори мазнината се премахва, за да се получи обезмаслено мляко, което се смята за по-безвредно. Проблемът е, че без мазнината в млякото тялото не може да усвои и да използва намиращите се в него витамини и минерали.
Холестеролът в обезмасленото сухо мляко е окислен и именно този гранясал холестерол е една от причините за сърдечно-съдовите проблеми.
Друг фактор за влошаването на качеството на млечните продукти е инжектирането на кравите със синтетичен хормон на растежа (Bovine Growth Hormoneили BGH) с цел да се увеличи продукцията на мляко. Този хормон предизвиква повишаване на инсулиноподобен растежен фактор, т.нар. IGF-1 (insulin-like growth factor) в млякото. IGF-1 остава в млякото дори след пастьоризацията и така попада в човешкия организъм. Знае се, че IGF-1 има стимулиращо растежа действие на вече съществуващи ракови клетки.
Синтетичният BGHсъщо така презизвиква намаляване на телесната мазнина на кравите. Мастните клетки на кравите вече са наситени с голямо количество канцерогени, пестициди, диоксин и остатъци от различни антибиотици. Когато тези клетки се стопят, токсичинте субстанции, които са се намирали в тях, се транспортират в кравето мляко.
BGHстава и причина за чести инфекции на млечната жлеза при кравите, което налага третирането им с още антибиотици.
Проблемен е и протеинът, наречен ксантиноксидаза (xanthine oxidase), който естествено се съдържа в кравето мляко. Обикновено протеините се разграждат при храносмилането. Когато млякото е хомогенизирано обаче, малки мастни глобули обграждат протеина ксантиноксидаза и той попада непокътнат в кръвта. Има достатъчно убедителни изследвания, които установяват връзката между този процес на абсорбация и болестите на сърдечно-съдовата система.
Какви са алтернативите на пастьоризираните млечни продукти?
Много хора смятат млечните продукти за основен източник на калций. Всъщност зеленолистните зеленчуци(колкото по-тъмнозелени, толково по-добре) са изключително богати на калций – откъде мисилите, че самите крави получават калций?
Омега-3 мастните киселини и редовната физическа активност са също необходими фактори за поддържането на плътността и здравето на костите.
Хранителните добавки с калций също са препоръчителни, като най-добрият вариант за такава добавка е калциевият цитрат (Calcium Citrate). Витамин Д също е необходим за усвояването на калция, затова е важно да си осигурите достатъчно време, прекарано на слънце.
Друго, сравнително ново и бързо набиращо популярност явление, е преоткриването на благотворното действие на суровото прясно мляко и млечни продукти (получени от крави, които пасат свободно на открито). В някои щати на Америка и доста европейски държави вече има сертифицирани ферми, които предлагат на потребителите сурови млечни продукти с гарантирано качество и безопасност. Суровите млечни продукти съдържат всички необходими ензими, полезни бактерии и имат имуностимулиращо действие.
Въпреки че въпросите около полезността на млякото все още са спорни, защитниците на суровото мляко са доказателство за неговия лечебен и възстановяващ ефект (от алергиите и проблемите с храносмилането до кожните проблеми като екземата, например).
Макар и все още да не е официално призната, теорията за благотворното действие на суровото мляко върху човешкия организъм набира все повече привърженици, сред които и не малко лекари и учени. Можем само да се надяваме, че в близкото бъдеще и ние ще имаме достъп до сертифицирано сурово мляко, за да може всеки да направи преценка за този продукт от своя личен опит.
Коментари
Медия
Предсказанията на Айзък Азимов за 2014 г.
На 16 август 1964 г. „Ню Йорк Таймс“ публикува есето „Посещение на Световния панаир през 2014 г.“ на великия американски фантаст Айзък Азимов.
50...
Ваксина против грип, може да предизвика нарколепсия
Финландски учени установиха, че ваксината Pandemrix на фармацевтичната фирма GlaxoSmithKline е вредна и с това поставиха точка на безкрайните спорове...
Чревни паразити при децата
В детската възраст глистите, остриците и различните тении се срещат по-често във връзка с все още недостатъчно добре изградените хигиенни...
Микровълновата е убиец
Не, че не си знаем, но ето едно неоспоримо доказателство. Момиченце във втори клас в Съсекс, Англия прави следния експеримент. Всеки ден в...
Абониране за бюлетин
Абонирай се СЕГА и вземи 5% отстъпка!
Референции
Как действа Тестостерон ...
Увеличаването на тестостерона по естествен път в тялото ви, ще помогне за увеличаване на енергийните нива, уве...
Излекувах възпалена став...
Преди около месец получих болка в ставата на палеца на лявата ръка. В началото не обърнах голямо внимание, док...